kapat
Fintech

Dünyada en başarılı cep telefonu tabanlı finansal hizmeti ; M-PESA

M-PESA

M-Pesa ; 2007 yılında Vodafone tarafından Safaricom ve Vodacom, Kenya ve Tanzanya en büyük mobil şebeke operatörleri tarafından başlatılan bir cep telefonu tabanlı para transferi, finansman ve mikro finansman hizmeti olarak fintech dünyasında yerini aldı.

M-Pesa, kullanıcıların bir mobil cihazla kolayca para yatırma, para çekme ve mal ve hizmet için ödeme yapmalarını sağlar. Kullanıcılar, hizmeti kullanarak para göndermek için küçük bir ücret ödüyorlar.

Kurulduğu günden beri hızla yayılan M-Pesa 2012 yılında Kenya’da yaklaşık 17 milyon M-Pesa hesabı kullanıcısına ulaştı. Kenya’nın nüfusunun 50 milyon olduğunu baz alırsak bu ciddi bir başarı. Vodacom tarafından Tanzanya’da toplam 7 milyon M-Pesa hesabı açıldı.

M-Pesa ile hem banka hesabına hemde cep telefonuna direk para gönderimi yapılabiliyor. Göndereceğiniz kişinin numarasını göndereceğiniz tutarı girip şifreniz ile işlemi tamamlanıyor.

Kenya , Tanzanya , Afganistan , Güney Afika ve Hindistan da kullanımı olan M-Pesa hızla yayılmaktadır. Afrika’da gösterdiği başarıyı bakalım diğer kıtalara da taşıyabilecek mi!

Etiketler : cep telefonukenyaM-PESA

Yorumlarınızı Bekliyoruz...